ZAVOLÁME VÁM ZPĚT

Zavoláme Vám zpět.


Smlouva o zpracování osobních údajů CZ/EN

Zvýšení dovozních cel do USA

USA dovozní cla

Ve Spojených státech jedná o nových clech, která by mohla dosáhnout hodnoty až 3,1 mld. USD. Jedná se o cla na olivy, pivo, gin a vybrané automobily. Tato změna by se měla týkat zejména zboží z Francie, Spojeného království a Německa. Také by se měla zvýšit některá stávající cla – například na letadla a některé mléčné výrobky.

Ztráty kvůli případným clům by také mohli pocítit evropští výrobci luxusního zboží. Ti se ostatně ocitli v recesi už v předchozích třech měsících, kdy se kvůli krizi Covid-19 snížila poptávka po jejich produktech.

České republiky se případné zavedení a zvýšení cla nedotkne – alespoň zatím ne. Mohlo by se zdát, že vzhledem k množství českých pivovarů nás „pivní clo“ výrazně zasáhne. Mnohem větší objem vývozu piva do USA však v současnosti zprostředkovává sousední Německo. Český vývoz vína a překvapivě i kávy do USA bude sice uvalením dodatečných cel zasažen, není však pilířem našeho vývozu do USA. Restrikce Evropského vývozu ale může způsobit přemíru zboží na evropském trhu. Čeští výrobci by vzniklou situaci již mohli pocítit výrazněji.

Zvýšení cla je jen jedním z projevů roky se táhnoucího sporu USA a Evropské unie – obě strany se dlouhodobě přou o podporu výrobců letadel. Americký Boeing a starokontinentální Airbus se před Světovou obchodní organizací vzájemně obviňují z překračování pravidel pro podporu společností.  Jelikož jsou na trhu oba dva giganti v dominantní pozici, je takováto podpora podle pravidel WTO nepřiměřená.

K veřejnému připomínkovému řízení dojde ve Spojených státech 26.6.

DPH a drobné zboží z Číny za nízké cenyÚroková sazba ČNB zůstává beze změny

Share Your Thoughts

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Poslední příspěvky
Naše služby
9471354_s
Zahraniční společnosti
Offshore podnikání a jeho výhody
38690732_s
CZ & SK společnosti
Podnikání v ČR & SR, ready-made spol.
27122725_s
Daně
Vedení účetnictví, daňové poradenství, audit
Kontaktujte nás


Smlouva o zpracování osobních údajů CZ/EN

Top