ZAVOLÁME VÁM ZPĚT

Zavoláme Vám zpět.


Smlouva o zpracování osobních údajů CZ/EN

Veřejný rejstřík má pomoct s přehledností svěřenských fondů

magnifying-glass-1083378_1280

Podvodníky, kteří chtějí prát špinavé peníze cestou svěřenských fondů, má odradit veřejný rejstřík fondů. Svěřenský fond představuje výhody ve skrytí vlastníka a původu majetku, ochraně před exekucí nebo “nepohodlnými” dědici. Firmy lákající zákazníky na internetu s podnikáním trustu využívají právě těchto benefitů ke své reklamě.

Premiér v demisi Andrej Babiš jako první české společnosti představil svěřenské fondy. Problém s nařčením ze střetu zájmů vyřešil vložením akcií svých podniků do dvou svěřenských fondů. U takových fondů majetek do nich vložený ztrácí vlastníka, tudíž nemůže být předmětem exekuce, insolvence a dědictví.

Občanský zákoník o trustech u nás funguje již čtyři roky, a od té doby jich bylo založeno nejméně 628. Výsledný počet vyplývá ze seznamu těch, kteří se přihlásili k povinnému placení daní na finanční úřad. Nedá se s určitostí zjistit, zda se jedná o správný počet. Kompletní evidenci nemají ani notáři, kteří jsou jako jediní zodpovědní za založení svěřenského fondu v ČR, jinými slovy nikdo jiný není oprávněn k jeho založení. Závěrem je skutečnost, že do konce minulého roku trusty vznikaly bez jakékoliv kontroly státu či veřejnosti. Ke změně má dojít právě díky veřejnému rejstříku s účinnou platností od začátku nového roku.

V rejstříku je fond pouze pod svým identifikačním číslem. Stávající trusty ho nemají, tudíž je v evidenci jeho hledání téměř nemožné. Ministerstvo rozhodne o případných změnách v systému vyhledávání fondů, až po zhodnocení zapsaných fondů.

Trusty pochází z Kanady, kde se nejčastěji zakládají tzv. family trusty za účelem ochrany rodinného majetku. Bohužel pro náš stát se na počátku říkalo, že trusty vznikají kvůli skrývání majetku.  Specialista na svěřenské fondy a advokát Aleš Eppinger podotýká, že se tento schovaný majetek dá lehce znepřehlednit. V zákoně se právo o trustech shrnuje do několika desítek paragrafů s tím, že zakladatel fondu je může doplňovat vlastní vůlí, kterou vloží do statutu fondu, což je návod pro správce trustu, co dělat s uděleným majetkem.

V praxi text statutu nevytváří pouze notáři, ale i právníci nebo specializované firmy. Nejdůležitější je myslet na budoucnost takového statutu. Eppinger jej označuje za “bibli rodinného majetku”, proto je klíčové si k vytvoření textu vzít odborníka. Vzhledem ke stručné úpravě o fondu v zákonu dochází k problémům třeba při jeho zrušení. Advokát vysvětluje, že pokud statut o zrušení fondu nic neříká, svěřenský správce jej sám o své vůli zrušit ani nesmí.

Do nového roku se informace o svěřenských fondech schraňovaly na Finančním úřadu pro Prahu 7. V případě, že se fond u správce daně nezaregistroval, musel by platit pokutu ve výši půl milionu. Pracovnice úřadu uvedla, že sankce za nesplnění povinností nebyla zatím udělena.

Nastal zvýšený zájem o režim soukromého umístění JerseyTěžba kryptoměn může způsobit i rušivý šum v telefonních hovorech.

Share Your Thoughts

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Poslední příspěvky
Naše služby
9471354_s
Zahraniční společnosti
Offshore podnikání a jeho výhody
38690732_s
CZ & SK společnosti
Podnikání v ČR & SR, ready-made spol.
27122725_s
Daně
Vedení účetnictví, daňové poradenství, audit
Kontaktujte nás


Smlouva o zpracování osobních údajů CZ/EN

Top