ZAVOLÁME VÁM ZPĚT

Zavoláme Vám zpět.


Smlouva o zpracování osobních údajů CZ/EN

Společnosti sídlící v daňových rájích budou mít nárok na státní podporu

Tématem číslo jedna posledních měsíců je bezesporu koronavirová krize a její odrazy ve společnosti. Dopady pandemie budou mít značné následky pro oblast hospodářství, ale také ekonomiky obecně. V této souvislosti je tématem mnohokrát propíraným pomoc státu těm subjektům, které se kvůli vládním nařízením dostaly do tíživé finanční situace. V praxi tak takový subjekt nejčastěji nemůže vykonávat činnost či ji může vykonávat jen v omezené míře. Dalším případem je pak situace, kdy se celkový stav projevil na poptávce zákazníků natolik, že její značný pokles může vést k likvidaci konkrétního podnikatele. Velmi specifickou oblastí je tak pomoc podnikatelským subjektům, respektive společnostem.

A jsou to právě některé společnosti, které mohly donedávna o státní pomoc přijít. Důvod byl jednoduchý. Společnost sice působí na tuzemském trhu a je vlastněna tuzemci, má však sídlo v daňovém ráji. Takové společnosti pak měly být v mnoha státech zbaveny nároku na výplatu státní podpory. Příkladem budiž Polsko, Dánsko nebo třeba Francie. Odůvodnění takového rozhodnutí bylo ve své podstatě podobné napříč všemi zúčastněnými státy. Jelikož společnosti sídlící v daňových rájích přispívají jen minimálně do rozpočtu státu, ve kterém působí, logicky by tak z tohoto rozpočtu neměly mít nárok na jakékoli benefity.

Tomuto stavu je však konec. Dle vyjádření Evropské komise totiž v souladu s respektováním pravidel volného trhu a s tím spojeného volného pohybu kapitálu totiž musí členské státy respektovat fakt, že jsou společnosti v nich působící mnohdy usídleny v jiné jurisdikci. A pokud společnost působící na daném trhu přísluší státní podpora, musí taková podpora příslušet jakékoli společnosti, bez ohledu na její potenciální usídlení v daňovém ráji či příslušnost jejího daňového rezidenství. Dá se očekávat, že takový postoj Evropské komise zvedne vlnu odporu napříč většinou členských států Evropské unie.

Je však třeba zdůraznit, že v současné době žádná ze zemí avizující uvalení „dvojího režimu“ v rámci výplaty státních podpor nepřikročila k jeho faktické realizaci. Tudíž zde dosud nebyl ani faktický krok Evropské unie směrem k zamezení takových restrikcí. V tuto chvíli tak slova Evropské komise zůstávají pouhým varováním pro členské státy.

Historický propad ceny ropyStátní rozpočet zaznamenal historicky nejvyšší schodek

Share Your Thoughts

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Poslední příspěvky
Naše služby
9471354_s
Zahraniční společnosti
Offshore podnikání a jeho výhody
38690732_s
CZ & SK společnosti
Podnikání v ČR & SR, ready-made spol.
27122725_s
Daně
Vedení účetnictví, daňové poradenství, audit
Kontaktujte nás


Smlouva o zpracování osobních údajů CZ/EN

Top