Plošné snižování některých daní na Slovensku

Datum: 29.1.2020

Počátkem letošního roku Slovensko poměrně razantně snížilo daň z příjmů pro živnostníky a menší podniky. Česká republika se k tomuto trendu nepřipojila, ba dokonce některé daně navýšila.

Ti živnostníci a firmy, jejichž roční příjem nepřesáhne 100.000 EUR, tak nyní namísto původních 21 % odvedou státu pouhých 15 % daně z příjmu. Razantnímu snížení podlehnou i jiné daně, jako např. DPH u vybraných potravin klesne z 20 % na 10 %. Daňová ztráta pro rozpočet Slovenské republiky se tak odhaduje na cca 110 milionů eur, což představuje zhruba procento ročního rozpočtu.

Česká republika naproti této skutečnosti k takto dramatické změně daňového zatížení nepřistoupila. Jednou z příčin však může být skutečnost, že Slovensko mělo příjmové (a zejména korporátní) daně nastaveno poměrně chaoticky a v mnohdy přemrštěné výši. Tímto plošným snížením se tak v mnoha ohledech dostalo na podobnou úroveň, jakou má v současnosti Česká republika.

Z hlediska razantnějšího snížení daní se v České republice již měsíce debatuje o zrušení tzv. superhrubé mzdy. To by v praxi znamenalo snížení hodnoty daně z příjmu ze současných 20 % na 19 % pro většinu takto daňově povinných subjektů. Pro mnohé subjekty daně by to ale naopak mohlo znamenat zvýšení daňového zatížení. Vzhledem k faktu, že se jedná o značně komplexní a složitou problematiku (s potenciálním značným negativním dopadem na státní rozpočet), v rámci které jsou rozpory nejen na sněmovní, ale dokonce i na vládní a tudíž i koaliční úrovni, prozatím je zrušení superhrubé mzdy otázkou ne příliš blízké budoucnosti.

Česká republika některé daně zvyšovala. Zvýšily se některé daně spotřební (tabák a alkohol) a daně z výhry v loterii. Argumentace vlády je jasná – chce omezit užívání těchto „nežádoucích“ statků. Praxe je však taková, že navýšení těchto konkrétních daní je velmi vítanou finanční injekcí státního rozpočtu.


Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme