ZAVOLÁME VÁM ZPĚT

Zavoláme Vám zpět.


Smlouva o zpracování osobních údajů CZ/EN

Plošné snižování některých daní na Slovensku

Počátkem letošního roku Slovensko poměrně razantně snížilo daň z příjmů pro živnostníky a menší podniky. Česká republika se k tomuto trendu nepřipojila, ba dokonce některé daně navýšila.

Ti živnostníci a firmy, jejichž roční příjem nepřesáhne 100.000 EUR, tak nyní namísto původních 21 % odvedou státu pouhých 15 % daně z příjmu. Razantnímu snížení podlehnou i jiné daně, jako např. DPH u vybraných potravin klesne z 20 % na 10 %. Daňová ztráta pro rozpočet Slovenské republiky se tak odhaduje na cca 110 milionů eur, což představuje zhruba procento ročního rozpočtu.

Česká republika naproti této skutečnosti k takto dramatické změně daňového zatížení nepřistoupila. Jednou z příčin však může být skutečnost, že Slovensko mělo příjmové (a zejména korporátní) daně nastaveno poměrně chaoticky a v mnohdy přemrštěné výši. Tímto plošným snížením se tak v mnoha ohledech dostalo na podobnou úroveň, jakou má v současnosti Česká republika.

Z hlediska razantnějšího snížení daní se v České republice již měsíce debatuje o zrušení tzv. superhrubé mzdy. To by v praxi znamenalo snížení hodnoty daně z příjmu ze současných 20 % na 19 % pro většinu takto daňově povinných subjektů. Pro mnohé subjekty daně by to ale naopak mohlo znamenat zvýšení daňového zatížení. Vzhledem k faktu, že se jedná o značně komplexní a složitou problematiku (s potenciálním značným negativním dopadem na státní rozpočet), v rámci které jsou rozpory nejen na sněmovní, ale dokonce i na vládní a tudíž i koaliční úrovni, prozatím je zrušení superhrubé mzdy otázkou ne příliš blízké budoucnosti.

Česká republika některé daně zvyšovala. Zvýšily se některé daně spotřební (tabák a alkohol) a daně z výhry v loterii. Argumentace vlády je jasná – chce omezit užívání těchto „nežádoucích“ statků. Praxe je však taková, že navýšení těchto konkrétních daní je velmi vítanou finanční injekcí státního rozpočtu.

Stane se Británie novým daňovým rájem?USA hrozí České republice odvetou za zavedení digitální daně

Share Your Thoughts

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Poslední příspěvky
Naše služby
9471354_s
Zahraniční společnosti
Offshore podnikání a jeho výhody
38690732_s
CZ & SK společnosti
Podnikání v ČR & SR, ready-made spol.
27122725_s
Daně
Vedení účetnictví, daňové poradenství, audit
Kontaktujte nás


Smlouva o zpracování osobních údajů CZ/EN

Top