ZAVOLÁME VÁM ZPĚT

Zavoláme Vám zpět.


Smlouva o zpracování osobních údajů CZ/EN

Pár týdnů do odhalení nové čínské krytoměny

Jak jsme již avizovali v minulosti, Čína značně urychlila proces zavedení své vlastní kryptoměny. Dle současných odhadů je tak představení nového virtuálního platidla DCEP (Digital Currency Electronic Payment) otázkou maximálně několika týdnů. Nejoptimističtější odhady hovoří dokonce o zhruba 2 týdnech, ty zdrženlivější pak o začátku příštího roku.

Dle oficiálního vyjádření čínské centrální banky je nyní DCEP ve fázi testování. Čína svou vlastní kryptoměnu vyvíjí již od roku 2014, ale ke značnému urychlení celého procesu jednoznačně přispěl zakladatel společnosti Facebook, Mark Zuckerberg, který přibližně v polovině letošního roku prohlásil, že by Facebook rád v budoucnu představil vlastní měnu – tzv. Libru. A zatím, co se od Zuckerbergova prohlášení vývoj Libry zkomplikoval především skepsí ze strany vlády USA, DCEP je prakticky hotová.

Princip DCEP však bude mít pramálo společného s klasickými kryptoměnami ve smyslu Bitcoinu či Etherea. Od v současnosti známých kryptoměn se bude lišit především skutečností státního dozoru. Dle vyjádření Mu Changchuna, ředitele čínského institutu pro výzkum kryptoměn, se bude jednat o „kontrolovanou anonymitu“ měny. To má v praxi znamenat, že uživatelům DCEP sice bude poskytnuta požadovaná míra anonymity, ale zároveň bude celý trh podléhat státnímu dozoru vykonávanému hned na 2 úrovních, a to čínskou centrální bankou a komerčními bankami.

Čína tak v zásadě spíš než klasickou kryptoměnu zavádí částečnou digitalizaci její národní měny – juanu. V souladu s touto skutečností jsou i prohlášení čínských vládních představitelů, dle kterých má zavedení DCEP v prvé řadě pomoci snadnějšímu a plynulejšímu obchodu.

Je patrné, že Čína při zavedení vlastní měny postupuje opatrně a nerada by narazila stejně jako venezuelské petro, jehož existence byla krátce po zavedení ukončena. Princip fungování a dozoru nové čínské kryptoměny tak zatím zůstává trocho nejasný. Na podobu a dozor nad DCEP si však stačí počkat do jejího spuštění, které je otázkou pouhých pár týdnů.

Zdanění „offshore zaměstnanců“? Jihoafrická republika to dokázala.Čínský prezident obrátil postoj k technologii blockchain

Share Your Thoughts

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Poslední příspěvky
Naše služby
9471354_s
Zahraniční společnosti
Offshore podnikání a jeho výhody
38690732_s
CZ & SK společnosti
Podnikání v ČR & SR, ready-made spol.
27122725_s
Daně
Vedení účetnictví, daňové poradenství, audit
Kontaktujte nás


Smlouva o zpracování osobních údajů CZ/EN

Top