ZAVOLÁME VÁM ZPĚT

Zavoláme Vám zpět.


Smlouva o zpracování osobních údajů CZ/EN

OECD vydala výroční analýzu daňového vývoje

OECD

Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) zveřejnila analýzu světových daňových trendů, kterou vydává pravidelně vždy koncem roku. V průběhu deseti let od finanční krize v roce 2008 objem příjmů států z daní meziročně stabilně rostl. Není nicméně překvapivé, že vzhledem k ekonomickým následkům, které napáchala pandemie Covid-19, příjmy z daní v roce 2020 klesly. Analytici OECD se shodují, že tak jako se dopady pandemie z roku 2020 teprve naplno projeví v příštím roce, odrazí se i na příjmech z daní – i v dalších letech tedy státy mohou očekávat pokles.

Statistika OECD funguje na principu poměru příjmu z daní ku hrubému domácímu produktu. Na základě tohoto výpočtu se pak státům přidělí koeficient. Největší snížení koeficientu (vybralo se nejméně daní) zaznamenalo Maďarsko – pokles o 1.7 %. Dále objem příjmů z daní poklesl na Islandu (1.1 %), v Belgii (1 %) a ve Švédsku (1 %). Naopak největší nárůst objemu příjmů z daní zaznamenalo Dánsko – 2 %.

Celkově si rostoucí trend udržel objem příjmů z daní z příjmů právnických osob – zvýšil se o 1 %. Objem příjmů z daně z přidané hodnoty se napříč OECD nezměnil, zatímco objem z příjmů ze spotřebních daní poklesl o 0.4 %.

Nizozemská srážková daň z dividend se přizpůsobila unijním standardůmČlenské státy EU mohou očekávat praktický dopad směrnice DAC 7 v roce 2023

Share Your Thoughts

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Poslední příspěvky
Naše služby
9471354_s
Zahraniční společnosti
Offshore podnikání a jeho výhody
38690732_s
CZ & SK společnosti
Podnikání v ČR & SR, ready-made spol.
27122725_s
Daně
Vedení účetnictví, daňové poradenství, audit
Kontaktujte nás


Smlouva o zpracování osobních údajů CZ/EN

Top