ZAVOLÁME VÁM ZPĚT

Zavoláme Vám zpět.


Smlouva o zpracování osobních údajů CZ/EN

Kryptoměny – licence

 • Kryptoměny

  Některé jurisdikce tuto problematiku vytěsnili na jako okrajovou ekonomickou záležitost / Belize, Vanuatu, Seychelly apod. / Jiné jurisdikce se snaží kryptoměny korigovat, usměrňovat a licencovat alespoň obchodování s nimi.

   

  Gibraltar

  V souvislosti s aktuálním trendem v oblasti kryptoměn je velmi vhodné vlastnit licencovanou společnost, která má veškerá oprávnění k podnikání s kryptoměnami (tzv. DLT licence). Oblast kryptoměn je dnes velmi rostoucím segmentem a lze očekávat další a důslednější regulaci tohoto odvětví. V mnoha státech je trh a podnikání s kryptoměnami omezováno, jelikož samá podstata těchto platebních prostředků je pro většinu států neuchopitelná a nevítaná. V následujících letech bude tento prostředek regulován v daleko větší míře, jelikož představuje mimo jiné velmi vítaný prostředek pro tzv. šedou ekonomiku. 

  Jak založit kryptoměnu? Vzhledem k tomu, že společnosti podnikající v oblasti kryptoměn musí mít ke svým podnikatelským aktivitám příslušnou licenci, je ideální, aby struktura společnosti byla plně transparentní. Pro tyto účely je možné využít tzv. „nominee“ jednatele, který je jmenován a dosazen do konkrétní společnosti, a formálně zde vykonává funkci jednatele. Vzhledem k tomu, že schvalovací proces sestává z prověřování veškerých osob zapojených do společnosti, je nutné dosadit jako jednatele člověka, který nevykonává funkci jednatele ve větším počtu společností. 

   

  Proces založení společnosti a získání licence

  Prvním krokem je založení společnosti na Gibraltaru, nicméně již při jejím zakládání je nutné počítat se zaměřením této společnosti na podnikání v oblasti virtuálních měn. Poplatky za založení kryptoměny jsou zde úplně stejné jako v případě klasické společnosti na Gibraltaru. Co se týká poplatků za získání licence, ty se mohou lišit v závislosti na řadě různých aspektů.

   

  Předběžné poplatky

  Při žádosti o licenci je nutné zaplatit nevratný poplatek za posouzení rizika při schvalovacím procesu. Naše kancelář v Gibraltaru je povinna přezkoumat úplný popis podnikatelských aktivit společnosti a v souvislosti se získáním licence zjistit pravděpodobnost, že bude licence udělena. Tento poplatek činí 1.000 EUR – 1.700 EUR.

   

  Získání právního stanoviska

  Před zahájením žádosti jsme povinni získat právní názor místního právníka, který se specializuje na tuto problematiku. Náklady na toto činí zhruba 2.600 EUR.

  Poplatek za pomoc s licenční žádostí je od 4.800 EUR.

   

  Licence u Komise pro finanční služby Gibraltaru (GFSC)

  Jakmile byly učiněny veškeré výše uvedené kroky, je potřeba zaplatit GFSC poplatek za samotnou licenci. O výši poplatku rozhoduje GFSC a závisí na složitosti a riziku spojeném s aktivitou a majetkem společnosti.

  Výše poplatku je minimálně 13.000 EUR a může činit až 40.000 EUR nebo v určitých složitých případech i více. Po získání licence musí být tento poplatek, často však pouze jeho část, hrazen každoročně za účelem obnovení licence.

  Licence DLT je nutná pro společnosti, které provádějí těžbu, výměnu nebo ukládání virtuálních měn

  • Získání licence DLT může trvat několik týdnů, možná i měsíců
  • Klient má povinnost vyjádřit se o jeho podnikání s úřady na Gibraltaru a také bude muset provést prezentaci s podrobnostmi o zamýšlených aktivitách společnosti (obvykle na závěr licenčního procesu)
  • Klient má povinnost mít v Gibraltaru fyzickou kancelář a zaměstnance, bude povinen předložit orgánům adresu s uvedením adresy své kanceláře
  • Každoroční požadavky zahrnují obvyklé požadavky na běžné společnosti na Gibraltaru, které zahrnují podávání ročních výkazů, účtů a daňových přiznání. Klient bude muset také každoročně obnovovat licenci DLT
  • Jakmile společnost získá licenci, je možné otevřít bankovní účet společnosti
  • V případě zájmu o licenci je nejprve nutné vypracovat hodnocení rizik společnosti a zhodnocení podnikatelských aktivit. K tomu potřebujeme následující dokumenty:

  Podrobný podnikatelský plán, který pokrývá všechny aspekty plánované činnosti v příštích dvou letech, včetně rozsahu činnosti a všech procesů, které mají být uskutečněny, včetně finančních toků. Dále je na počátku procesu nutné předložit tyto dokumenty:

  • Historie / životopis ředitelů
  • Zdroj počátečního kapitálu
  • Adresa webových stránek
  • Identifikační čísla všech jednatelů včetně:
   • Kopie pasu
   • Kopie aktuálního výpisu z bankovního účtu.

  GFSC si může v průběhu licenčního procesu vyžádat i další podklady a dokumenty.

  Uvědomte si prosím, že udělení licence může být dlouhý proces a v žádné fázi žádosti nemůžeme zaručit úspěch. GFSC má v tomto smyslu velmi široké pravomoci a na udělení licence není právní nárok. Vezměte prosím na vědomí, že všechny ceny jsou přibližné.

   

  SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY KE KRYPTOMĚNÁM


Kontakt
Tetragrammaton a.s.

IC: 026 57 023
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu
v Praze, odd. B., vložka 19630

+420 777 025 554
+420 777 775 524

Zajímá Vás více?


Smlouva o zpracování osobních údajů CZ/EN

Další jurisdikace
KOMPLETNÍ CENÍK