ZAVOLÁME VÁM ZPĚT

Zavoláme Vám zpět.


Smlouva o zpracování osobních údajů CZ/EN

Evropská unie se chystá vyčlenit na boj s koronavirem 750 miliard EUR

flag-2608475_1920

Evropská unie představila úvěr na pomoc ekonomikám zasaženým koronavirovou krizí, a to v celkové výši 750 miliard EUR. Právě o tyto peníze se chystá rozšířit víceletý rozpočet. Zdrojem těchto příjmů má být půjčka na finančních trzích.

Skoro třetinu z celého balíčku si rozdělí země nejvíce zasažené pandemií COVID-19, totiž Itálie a Španělsko, a to v celkové výši zhruba 313 miliard EUR. Třetí nejvyšší podíl ve výši kolem 63 miliard pak obdrží Polsko. Německo s Francií si pak dohromady rozdělí necelých 70 miliard (Francie 39, Berlín 29). Česká republika má z tohoto objemu peněz obdržet 19 miliard EUR.

Kritérií pro přerozdělování zmíněných prostředků je hned několik. Mezi ty nejpodstatnější patří HDP na obyvatele či míra nezaměstnanosti. Země s nižší nezaměstnaností tak dostanou peněz méně. Proti této skutečnosti protestuje premiér České republiky Andrej Babiš, který uvedl, že by státy neměly být trestány za to, že si drží nižší úroveň nezaměstnanosti, a to i v době během pandemie. Premiér zároveň upozornil na skutečnost, že mnohé z podporovaných ekonomik měly velké problémy již před krizí a rozdělené prostředky tak mohou být neúčelné, resp. mohou zmizet v prázdnu. Dle premiérova názoru by země měly dostat tolik peněž, aby to jejich ekonomikám skutečně pomohlo. Klíčový tak nemá být objem finančních prostředků, ale jejich účelnost při dispozici s nimi.

A právě rozpor se současnou podobou navrhované finanční podpory ze strany kteréhokoliv evropského lídra (tedy nejenom českého premiéra) může být zásadní. Pro schválení tohoto finančního balíčku je totiž třeba jednomyslného souhlasu lídrů členských států. Očekávají se tak delší a poměrně tvrdá jednání.

Letos nastanou daňové „prázdniny“ až koncem červnaČR má nejvyšší míru inflace v rámci EU

Share Your Thoughts

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Poslední příspěvky
Naše služby
9471354_s
Zahraniční společnosti
Offshore podnikání a jeho výhody
38690732_s
CZ & SK společnosti
Podnikání v ČR & SR, ready-made spol.
27122725_s
Daně
Vedení účetnictví, daňové poradenství, audit
Kontaktujte nás


Smlouva o zpracování osobních údajů CZ/EN

Top