ZAVOLÁME VÁM ZPĚT

Zavoláme Vám zpět.


Smlouva o zpracování osobních údajů CZ/EN

Evropská komise se stále nesmířila s vouchery cestovních kanceláří

Cestovní kanceláře

Koncem dubna letošního roku byl schválen zákon, který cestovním kancelářím umožňuje namísto peněz za nesplněný smluvní závazek vydávat vouchery. Tento lex voucher řeší situaci, kdy by za jiných okolností cestovní kancelář měla po neuskutečnění zájezdu a tedy nesplnění podmínek, neprodleně vrátit zákazníkovi cenu zájezdu, kterou uhradil. Běžně je nicméně takto neuskutečněných zájezdů pouze několik procent. Uvážíme-li cestovatelská omezení, kterým jsme posledního půl roku kvůli Covid-19 průběžně podrobováni, plošné vracení kupních cen zájezdu by se dalo přirovnat k hromadné rituální oběti všech cestovních kanceláří na našem trhu. Naproti tomu voucher dává cestovním kancelářím alespoň nějakou naději na přežití – okamžik, kdy budou mít cestovní kanceláře povinnost jej klientům proplatit (pokud si do té doby klienti nevyberou jiný zájezd nebo jej nebude možno uskutečnit), je stanoven až na konec srpna 2021.

Evropská komise už v červenci vyjádřila nesouhlas s takovýmto krokem ČR a devíti dalších států Unie. Dle názoru Komise je takové jednání v rozporu s unijními předpisy o ochraně spotřebitele – cestovní kanceláře nejsou jedinými ze subjektů, kterým pandemie nepříjemně zasáhla do rozpočtu. Komise poněkud přehlíží fakt, že pokud by kanceláře skutečně vyplatily prostředky za všechny neuskutečněné zájezdy najednou, došlo by u nich k úpadku a přinejmenším část spotřebitelů by se svých peněz stejně nedomohla – o dopadu na pojišťovny, které cestovní kanceláře pojišťují právě proti úpadku, ani nemluvě.

Komisi nicméně vysvětlení z předchozího odstavce nestačilo – v pátek opětovně apelovala na ministerstvo pro místní rozvoj, aby ve věci lex voucher zjednala nápravu. V konečném důsledku by tento spor mohl skončit u Evropského soudního dvora, lze však očekávat, že v krátkodobém časovém rozmezí se toto zatím nechystá.

Maltský rozpočet na rok 2021Znevýhodnění daňových nerezidentů Belgie je trnem v oku Evropské komisi

Share Your Thoughts

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Poslední příspěvky
Naše služby
9471354_s
Zahraniční společnosti
Offshore podnikání a jeho výhody
38690732_s
CZ & SK společnosti
Podnikání v ČR & SR, ready-made spol.
27122725_s
Daně
Vedení účetnictví, daňové poradenství, audit
Kontaktujte nás


Smlouva o zpracování osobních údajů CZ/EN

Top