ZAVOLÁME VÁM ZPĚT

Zavoláme Vám zpět.


Smlouva o zpracování osobních údajů CZ/EN

Ekonomický dopad pandemie bude obrovský

Problematika aktuálního dění ve světě spojeného s pandemií koronaviru má vedle těch medicínských zcela očividně i znatelné ekonomické dopady. Státy jsou uzavírány do karantén, omezuje se volný pohyb osob či některá základní práva. Navzdory faktu, že v tuzemských končinách je takové jednání zcela jistě ústavně-konformní, přináší s sebou mnoho vedlejších (a pro společnost velmi důležitých) negativ.

Jedním z nich je již zmíněná ekonomická stránka věci. Jednak jsou národní ekonomiky v lepším případě „pouze“ výrazně zpomaleny, ale také se současný stav odráží na samotných lidech, např. zaměstnancích. Kdo ale v tuto dobu řeší největší potíže, jsou bezesporu podnikatelé. A vyjádření ministra průmyslu české republiky těm tuzemským moc na náladě nepřidalo.

Stát totiž poskytne část náhrady mzdy pouze těm pracovníkům, jejichž zaměstnavatel byl nucen dočasně ukončit výrobu či zastavit činnost v souvislosti s propadem odbytu, chybějícím materiálem či nutné karantény zaměstnanců (tzv. objektivní důvod). Pokud zaměstnavatel tuto skutečnost neprokáže, nebude se stát finančně podílet na výplatě mzdy jeho zaměstnanců. Vzhledem k faktu, že právní rámec této situace je zatím předmětem vládní diskuze, nelze s jistotou říci, že finální podoba řešení tohoto problému bude odpovídat jeho aktuální verzi, avšak vzhledem k aktuálním prohlášením vládních představitelů je tato verze více než pravděpodobná.

Že budou ekonomické dopady pandemie obrovské si uvědomuje i evropská centrální banka. Ta již ve svých vyjádřeních sdělila, že očekává v prvním pololetí letošního roku ekonomickou recesi. V druhé půlce by ale ekonomika evropských států měla opět růst. Banka je taky připravena poskytnout pomoc pro podporu tohoto stavu, a to např. ve formě nákupu dluhopisů či poskytování velmi výhodných úvěrů komerčním bankám.

Pětina všech zahraničních investic pochází z NizozemíRekordně nejnižší podnikatelská aktivita v USA

Share Your Thoughts

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Poslední příspěvky
Naše služby
9471354_s
Zahraniční společnosti
Offshore podnikání a jeho výhody
38690732_s
CZ & SK společnosti
Podnikání v ČR & SR, ready-made spol.
27122725_s
Daně
Vedení účetnictví, daňové poradenství, audit
Kontaktujte nás


Smlouva o zpracování osobních údajů CZ/EN

Top