ZAVOLÁME VÁM ZPĚT

Zavoláme Vám zpět.


Smlouva o zpracování osobních údajů CZ/EN

ČR letos očekává značný propad výběru daní

Výběr daní

1105 miliard korun. Tolik za loňský rok Česká republika vybrala na daních. Do této částky se však nezapočítávají povinné platby na pojistné. Celkově tak stát vybral o 63 miliard korun více než v roce předchozím. Státní rozpočet celkově inkasoval 764 miliard korun, přičemž zbytek z vybraných daní byl přerozdělen mezi obce, kraje a státní fond dopravní infrastruktury.

V příštím roce stát plánuje vybrat 1351 miliard korun, tudíž o zhruba 250 miliard více než v roce předcházejícím. Letos se však vlivem koronavirové krize a s tím spojených státních opatření očekává výběr daní mnohem nižší částky. Značný pokles pak pocítí některé konkrétní daně.

Kupříkladu na DPH loni stát inkasoval 431 miliard korun (cca o 10 miliard méně, než se očekávalo). Zde se výběr očekává nižší o minimálně 4 miliardy korun, a to mj. v důsledku opadnutí cestovního ruchu, stejně jako dočasného pozastavení EET. Výpadek turismu se projeví i v dalších daňových oblastech, jako např. u spotřebních daní z lihu a piva, kde se očekává celkový výpadek v hodnotě zhruba 600 milionů korun. Značný pokles ceká také daně tabákové či z pohonných hmot.

V rámci spotřebních daní se vloni vybralo 167 miliard korun, z toho celých 56 miliard byla daň z tabáku. Jednalo se však o 3 miliardy méně než v roce předcházejícím. Dle odhadů je tomu tak proto, že v začátkem roku počaly nabírat na značné popularitě tzv. elektronické cigarety, kde spadají pod jinou oblast daní. Naopak daň z příjmů fyzických osob celkem značně posílila. Vybralo se totiž 247 miliard, což odpovídá nárůstu o zhruba 27 miliard korun.

Rekordní míra inflace v České republiceKryptoměny představují v době celosvětové krize dobrou investici

Share Your Thoughts

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Poslední příspěvky
Naše služby
9471354_s
Zahraniční společnosti
Offshore podnikání a jeho výhody
38690732_s
CZ & SK společnosti
Podnikání v ČR & SR, ready-made spol.
27122725_s
Daně
Vedení účetnictví, daňové poradenství, audit
Kontaktujte nás


Smlouva o zpracování osobních údajů CZ/EN

Top