ZAVOLÁME VÁM ZPĚT

Zavoláme Vám zpět.


Smlouva o zpracování osobních údajů CZ/EN

Časomíra TikToku dotikala – jaké je výsledné skóre?

Již před časem jsme Vás informovali o kauze ohledně bezpečnostních rizik platformy TikTok v USA (https://www.parkerhill.cz/tiktok-pristoupil-na-trumpovo-devadesatidenni-ultimatum/). Prezident Trump tehdy stanovil společnosti ByteDance, mateřské společnosti TikToku, devadesátidenní ultimátum, aby americkou odnož aktivit sociální sítě převedla do rukou amerických společností – pod pohrůžkou permanentního zákazu působení aplikace na území USA. Jaké jsou parametry výsledné dohody?

TikTok se nyní vyváže z dceřiného vztahu k ByteDance a napříště bude vystupovat jako samostatná společnost TikTok Global. Ona samostatnost je diskutabilní vzhledem k faktu, že americké společnosti – Oracle a Walmart, budou nakonec vlastnit pouze 20 % TikTok Global – zbylých 80 % zůstává v držení ByteDance. Tento překvapivý ústupek Trumpovy administrativy je vykoupen dalšími body dohody – navzdory podílu vlastníků společnosti jsou čtyři z pěti členů představenstva americké národnosti. Společnost dále hodlá v USA vytvořit 25 000 nových pracovních míst a uskutečnit v roce 2021 prvotní veřejnou nabídku svých akcií.

Je otázkou, jak dosažená dohoda řeší bezpečnostní riziko, které bylo oficiálně důvodem celé kauzy. Faktor bezpečnosti totiž neleží v rukou vlastníků, ale spíše v rukou těch, kdo programují kód a algoritmus aplikace. Proč je precedens, který dohoda ohledně TikToku stanoví, důležitý jak pro americký, tak pro evropský trh? Takovýchto TikToků, tedy aplikací nepocházejících z USA, které se ale v USA více než dostatečně zabydlely, bude totiž stále více. Oracle v tuto chvíli situaci řeší skladováním dat uživatelů na svých serverech. Jak se k vývozu zdrojového kódu aplikace a jejích algoritmů (tedy sféře, kterou je skrze bezpečnostní rizika schopen ovlivnit stát, kde je společnost registrována, jak nám celá kauza ukázala), postaví Čína?

Nizozemsko ruší plánované snížení sazby korporátní daněDobří holubi se vracejí: Česká zbrojovka opět na burze

Share Your Thoughts

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Poslední příspěvky
Naše služby
9471354_s
Zahraniční společnosti
Offshore podnikání a jeho výhody
38690732_s
CZ & SK společnosti
Podnikání v ČR & SR, ready-made spol.
27122725_s
Daně
Vedení účetnictví, daňové poradenství, audit
Kontaktujte nás


Smlouva o zpracování osobních údajů CZ/EN

Top